Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
26.07.2009
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Umístění světel v zahradě je tak trochu věda. Dá trochu přemýšlení, aby vyniklo to, co si nasvícení zaslouží a aby bylo potlačeno vše, co má zůstat skryto. Vděčnými objekty pro nasvícení jsou staré košaté stromy, zajímavá květinová partie, pergola porostlá popínavkou nebo část skalky. Pro přírodní partie volíme svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy ne barevná, aby osvětlení vyzdvihlo zajímavost objektu a nevznikl „pouťový″efekt. Nejvhodnější variantou jsou bodové halogeny nebo reflektory s nastavitelnou výškou a úhlem nasvícení. Pro noční atmosféru zajímavých rostlinných partií můžeme zvolit i svítidla LED, solární lampy nebo kamenné lucerny se svíčkou.
Výsadním postavením se v zahradách pyšní sochy a plastiky. I tady můžeme udělat chybu, světlo by mělo mít spíše iluminační charakter a mělo by být umístěno spíše zespodu. Měkkost dopadající světelných paprsků dokáže zvýraznit krásu kamene i dřevěných plastik. Pro tento účel jsou ideální úsporná svítidla s LED diodami teplou bílou barvou světla, podobnou barvě světla žárovky.
K nasvícení bazénů a jezírek není komentář třeba. Tady naopak voda, a zvláště tekoucí, získá na kráse s osvětlením doplněném o barevné filtry. V tomto případě mají být svítidla umístěna těsně pod hladinou, aby se světlo mohlo rozptylovat a vytvářet mnohobarevnou iluzi svítící vodní plochy. Pro osvětlení vodních ploch jsou nejvhodnější kvalitní reflektorové halogenové svítilny. Tekoucí vodu ve fontáně, vodotrysku či vodopád je efektní nasvítit reflektory umístěnými proti tekoucí vodě.
Bezpečný pohyb v zahradě zajistí takzvané komunikační osvětlení. Umisťuje se podél přístupových komunikací, cest či schodů. Paprsek světla by měl vždy směřovat k problematickému zákoutí, dostatečně osvětlit prostory pro večerní grilování, a z hlediska bezpečnosti osvětlit vodní plochy, schody a můstky. A navíc, „nepozvaní" hosté se osvětlenému prostoru raději vyhnou. Komunikační osvětlení bývá v některých zahradách v provozu celou noc nebo její větší část, proto nesmí oslňovat a nemá být energeticky náročné. Kromě toho, jeho vzhled by měl být nenápadný, aby nenarušoval vzhled zahrady. Na osvětlení chodníků jsou nejvhodnější svítidla odolná k mechanickému poškození, nejlépe hliníkové sloupky či zapuštěné reflektory. Pro osvětlení příjezdové cesty či cestičky k domu jsou vhodná svítidla s infračerveným pohybovým senzorem, která ve svém snímacím úhlu zaznamenají pohyb. Výhodou je, že doba svícení i rozloha plochy se dá libovolně nastavit.
Světla v zahradě lze ovládat klasickými nebo časovými spínači, díky kterým se osvětlení automaticky zapne při poklesu intenzity denního světla pod nastavenou hodnotu. S moderním centrálním systémem se dají jednotlivé světelné okruhy ovládat přímo z domu, takže v chladném a nepříznivém počasí nemusíte na zahradu ani vycházet.
Pokud při instalaci zahradního osvětlení použijete běžný elektrický proud s napětím 220V, je z hlediska bezpečnosti vhodné realizaci svěřit odborníkovi na elektroinstalační práce a dát provést revizi celého systému. Vhodnější je proto využít nízké napětí 12 nebo 24 V, ale i zde se doporučuje spolupráce s odborníkem. Nevýhodou tohoto řešení je omezený výběr typu svítidel. V rámci kabelových rozvodů lze v zahradě umístit i zásuvky pro drobnou zahradní techniku a široké spektrum použitelných světelných zdrojů. Kromě bezpečnosti elektrických rozvodů nezapomeneme na to, že svítidla umístěná pod vodou musí být vodotěsná a svítidla na přístupových cestách musí odolat případnému mechanickému poškození. Zásadou při instalaci zahradního osvětlení je, že všechny elektrické přípojky v zahradě musí být vodotěsné, odolné proti vlivům počasí a mají být dostupné pro případ potřeby vyměnit světelný zdroj.
A ještě na jednu věc bychom neměli zapomenout; zahrada je sice naše, ale sousedé nad oslnivým světlem jásat nemusí, proto pozor abyste neuváženým umístěním bodových reflektorů a halogenů nenarušili poklidnou atmosféru i ve dne.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Nelumbo, Eglo
Článek byl zobrazen 27391 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Hnojiva šetrná k přírodě
Aby nám rostliny na zahradě dobře prospívaly, potřebují k tomu nejen dostatečnou zálivku, slunce a vhodné stanoviště, ale také správný poměr živin, které čerpají z půdy.

Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.

Kdy a proč se pustit do stavby bazénu?
Horké letní dny skončily, ale čas na výstavbu zapuštěného bazénu je aktuální právě s koncem léta. Pokud tedy chcete být na příští léto včas připraveni, měli byste s úvahami o jeho pořízení začít právě nyní. Bazén představuje „luxus“, který si může dovolit téměř každý. Pořizujeme si ho hlavně kvůli radosti našich ratolestí, ale i pro naše zdraví.

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.

Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.

Kompostovatelné sáčky, pytle a tašky usnadní třídění bioodpadu
Jestliže doma třídíte odpad a zabýváte se i sběrem bioodpadu, který chcete dále využívat pro kompostování, možná často řešíte problém se zápachem a množstvím poletujících mušek okolo. Tomu můžete zamezit speciálními kompostovacími sáčky. Až je naplníte bioodpadem, jednoduše je celé hodíte do kompostu, kde se kompletně biologicky rozloží.

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.